Co je TEDx

TEDx je programová platforma, která vznikla v duchu motta „Myšlenky hodné šíření“. TEDx je program lokálních, samostatně organizovaných setkání, která spojují lidi a zprostředkovávají jim zážitky, podobně jako konference TED v Kalifornii. TEDx Znojmo je kombinací živých přednášek a videí TEDTalks s cílem podnítit diskusi a podpořit navazování vztahů v menších skupinách. Konference TED vytyčuje obecné mantinely pro jednotlivé TEDx, ty jsou ale včetně TEDx Znojmo organizovány samostatně. (Organizátoři musí splnit dodržovat určitá pravidla a omezení.)

TEDx je oficiální značka, kde x = nezávisle organizovaná TED-akce

Několik slov o konferenci TED

TED je nezisková organizace oddaná myšlenkám, které stojí za šíření. Začalo to před více než pětadvaceti lety jako čtyřdenní konference v Kalifornii. TED se rozrostl do dalších iniciativ na podporu myšlenek, které pomáhají měnit svět. Výroční konference TED Conference zve na své fórum světové myslitele a hybatele, aby promluvili v 18 minutových přednáškách. Ty jsou pak zdarma k dispozici na TED.com. V minulosti se představily osobnosti jako Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende a dřívější britský premiér Gordon Brown. Výroční konference TED Conference se koná na jaře v kalifornském Long Beach a současně se živě přenáší do Palm Springs na TEDActive. Každý rok v létě se ve skotském Edinburghu koná konference TEDGlobal.
TED zveřejňuje každý den na TED.com nová videa z akcí TEDTalks, nedávno spuštěné platformy pro studenty a pedagogy TED-Ed. Díky nástroji Open Translation Project přináší titulky a přepisy přednášek, do čehož se mohou zapojit dobrovolníci z celého světa. Vznikají také knihy v edici TEDBooks a krátké e-knihy, které vytvářejí samotní řečníci na základě vlastní originální myšlenky prezentované na pódiu. TED každoročně uděluje výjimečným osobnostem cenu TED Prize, aby pomohl uvést v život jejich myšlenky, které mohou změnit svět. TEDx je příležitost, jak uspořádat lokální a samostatnou akci na kterémkoli místě na světě. Vedle toho vznikl program TED Fellows, který pomáhá inovátorům z celého světa, kteří chtějí změnit svět, aby se stali součástí komunity TED. S pomocí komunity mohou znásobit dopad svých jedinečných projektů a aktivit. Sledujte TED na Twitteru a Facebooku.