Vilém Rubeš je Pan Reklama. Jak sám říká, je communication strategist, idea obstetrician, creative director, copy writer, adman, ad critic, ad columnist, ad lover & teacher, a v neposlední řadě dodejme také režisér. Spočítat ocenění, která má za své působení v branži na kontě, asi jen tak nezvládneme. Sám zasedl v mnoha porotách včetně těch mezinárodních. Viléma můžete nejčastěji potkat na stránkách časopisu Marketing & Media. Donedávna měl svůj pořad na Stream.cz, kdy si bral na paškál české televizní reklamy a jejich přešlapy. Krom toho všeho napsal pár desítek textů pro různé české kapely, několik povídek a rozhlasových her. Do Znojma přijede s myšlenkou, že je lepší dobře ukrást, než blbě vymyslet. A kdo zná znojemský (dnes už bývalý) pivovar Hostan, bude možná také překvapen :).

Seznamte se s Vilémem Rubešem na jeho hutném blogu
Vtipné i poučné jsou příspěvky BigVilika na Twitteru

Květoslav Svoboda, mohli bychom říct, že v tom pěkně plave. A to doslova. Návštěvníci TEDxZnojmo se setkají s trojnásobným olympionikem, desetinásobným medailistou z velkých světových a evropských soutěží, vicemistrem světa, držitelem sedmašedesáti českých rekordů čtyřiaosmdesáti českých seniorských titulů v plavání. Květoš je zosobněním sportovního zápalu, píle a tvrdého tréninku a zasloužených úspěchů. Podělí se s námi o svůj životní příběh o cestě na špičku, ale i o své vize, které realizuje prostřednictvím plaveckých kempů pro děti. Květoš se před pár týdny sice rozloučil se svou vrcholovou plaveckou dráhou, plavání však zůstal věrný a rád by své zkušenosti předával dál. Podtrhněme, že jeho zkušenosti nejsou pouze o plavání. A člověku, který má od roku 1993 naplaváno více než 35.000 kilometrů, určitě věřit můžeme.

Nejdůležitější informace z Květošova plaveckého života
Plavecký kemp Květoslava Svobody

Karolína Kubicová si za svou stezku vybrala sociální práci a psychoterapii. Po studiích na FSS MU si odskočila do Velké Británie, kde se věnovala roztodivným profesím. Své zkušenosti sbírala i v Armádě spásy. Jako motto pro svou pouť světem si vybrala slova Sørena Kierkegaarda, že „největší nebezpečí - ztratit sama sebe - se může ve světě přejít tiše a jako by nic. Není ztráty, jež by se oplakávala méně.“ Karolína ráda zpívá a hraje na kytaru. Mimochodem, kdesi o ní napsali, že má hlas zpěvačky Dolores O'Riordan z irské skupiny The Cramberries. Momentálně je spoluzakládající členkou skupiny Sami za sebe. Skupina se nesoustředí pouze na hudbu, ale i další projevy lidské tvořivosti, jako je malování, navrhování oblečení, produkce videí. A právě v tomto směru můžete očekávat její příspěvek TEDxZnojmo.

Pro začátek se můžete zaposlouchat do tvorby Sami za sebe

Revolta, vlastním jménem Marek Kaleta, je třiadvacetiletý raper a hudební producent. V uplynulém roce na sebe upozornil svými texty, ve kterých poukazuje na problémy současné společnosti, hledá cestu k transformaci vědomí a duchovnímu poznávání. Marek si stanovil velký cíl. Chce motivovat lidi, zejména mládež, aby na sobě pracovali, rozvíjeli se a současně v sobě hledali pokoru a respekt vůči ostatním. Jako prostředek chce využít tzv. workout, tedy cvičení s vlastní váhou těla. Tento způsob cvičení můžete provozovat kdekoli, nejčastěji v parku, ideálně s partou stejně naladěných nadšenců. Marek inicioval spolu s kamarádem Adamem Krkoškou projekt SebeRevolta, jehož součástí je workout, ale také zdravý životní styl bez cigaret, alkoholu, drog a steroidů. Součástí je šíření pozitivní energie, důraz na morální hodnoty, jako je čest, úcta a pokora, které se v dnešní chladné a uspěchané době založené na konkurenci a rivalitě pomalu vytrácejí. Jak říká Revolta, „není důležité, jestli je někdo v něčem lepší, nebo dokonce nejlepší, ale jak svoje schopnosti a dovednosti každý člověk využívá. Buď pouze ve svůj prospěch a osobní profit, nebo cítí zodpovědnost svého vlivu a snaží se vymyslet, jak pomoci a být ku prospěchu i druhým.“

Nalaďte se na Revoltovu vlnu, možná vás překvapí
SebeRevolta – obsahuje mimo jiné instruktážní videa Revolty a Adama, abyste mohli rovnou začít

Markéta Sirotková působila posledních pět let ve společnosti Santé Network, kde měla na starost HR, PR a CSR aktivity. V loňském roce se přihlásila do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. Od ledna nastoupila jako projektová manažerka do organizace Asistence o.s., jejímž posláním je rozpouštět vnitřní a vnější bariéry lidí s postižením. Markéta se k Asistenci připojila s cílem reálně zvýšit podíl hendikepovaných lidí s kvalifikovaným zaměstnáním. Její vize jde však za tento horizont. Chce nabourat zaběhlé struktury myšlení a klišé týkajících se zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zlepšit tak nabídky kvalifikovaných pracovních pozic pro osoby s těžkým kombinovaným zdravotním postižením. Markéta o této problematice přednáší na různých fórech. Proč to dělá a hlavně co její práce dělá s jejím vlastním myšlením a přístupu k životu, vám řekne na znojemském TEDx.

Markéta a její projekt v rámci Roku jinak
Přečtěte si více o občanském sdružení Asistence

Matěj Hollan je předsedou občanského sdružení Brnění a členem Občanů proti hazardu. Několik let se zabývá regulací hazardu a jeho sdružení pomáhá obcím v celé republice, které se snaží hazard navzdory státu regulovat. Brnění stojí za vznikem portálu mapyhazardu.cz, který mapuje herny v České republice, upozorňuje na případné protiprávní důsledky a šíří osvětu o této problematice. Ve své přednášce se zaměří především na to, jak bojovat s Kalouskovým hazardem. Matěj je také součástí redakce oblíbeného satirického portálu Žít Brno.

Projekt Mapy hazardu
Žít Brno

Tereza Jurečková věří ve sny, které se mohou uskutečnit a současně si myslí, že každý je pánem svého osudu. Tereza je spoluzakladatelkou firmy Pragulic – poznej Prahu jinak! Díky tomu se mohou návštěvníci Prahy podívat na nevšední místa s tak trochu nevšedními průvodci. Jinou perspektivu a autentické dobrodružství vám totiž zprostředkují lidé bez domova. Tým mladých lidí kolem Terezy získal za svůj projekt ocenění v podobě ceny Social Impact Award.

Pragulic
Social Impact Award

Petr Cígler je mužem několika talentů. Tento sympatický chemik, nanotechnolog a hudební skladatel se narodil v roce 1978. Momentálně je vedoucím laboratoře syntetické nanotechnologie na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze. V Česku, USA a Německu se podílel se na vývoji látek využitelných pro léčbu HIV a rakoviny. Aktuálně se zabývá tzv. teranostikou – kombinací metod terapie a medicinální diagnostiky v jednom procesu. Za svou vědeckou práci byl několikrát oceněn, naposledy získal cenu Česká naděje 2011 za výzkum řešící samoskladbu nanočástic programovatelnou pomocí DNA. Současně skládá vážnou a experimentální hudbu pro renomované interprety a festivaly. V letošním roce budou jeho skladby uvedeny na hudebních festivalech v Německu a na Pražském jaru. Je ženatý s manželkou Terezou.

Profesní profil Petra Cíglera
Reportáž v České televizi o Petrově práci a ocenění Česká naděje

Karel Veselý je veřejnosti známý jako originální hudební publicista a tak trochu spisovatel samorost. Narodil se v roce 1976 ve Znojmě, kde vystudoval gymnázium. Po absolvování filosofické fakulty v Brně se vrátil do rodného města, kde se živil jako učitel angličtiny a překladatel. O hudbě psal už během studií. Od roku 2001 vydával recenze na portálech Novinky.cz a Musicserver.cz. V roce 2003 si založil internetový blog, na kterém zveřejňoval svoje texty. Brzy poté si od něj články začala objednávat i velká média jako Respekt nebo Lidové noviny. Po čtyřech letech blogování opustit stálé zaměstnání a stal se publicistou na volné noze. V roce 2010 vydal úspěšnou knihu Hudba ohně o afroamerické muzice, která se dočkala už druhého vydání. Podílel se také na knize KMENY o tuzemských subkulturách. Publikuje na Aktualne.cz, v Novém prostoru, Živlu či měsíčníku Bel Mondo a spolupracuje s veřejnoprávní rozhlasovou stanicí Radio Wave. V současnosti píše knihu o japonské vizuální kultuře. Žije ve Znojmě, je ženatý a má dvě děti.

Karlův legendární blog
Podrobné informace na Wikipedii

Martin Vonka má velmi originální koníček. Ve volném čase totiž lozí na tovární komíny. Od roku 2005 je dokonce členem Svazu českých komínářů, který se věnuje přesně takovýmto aktivitám. Má za sebou výstupy na více než šestnáct set komínů a za své vášnivé výkony dosáhl na řadu titulů. Nejvíc si podle svých slov cení vyznamenání Řádu Celestýnových reklartních objímek a měchů. V roce 2007 založil portál fabriky.cz, který dokumentuje a popularizuje stavby průmyslového dědictví se zvláštním zaměřením. Jak jinak, než na tovární komíny :-). Martin se narodil v roce 1978, momentálně působí jako vědecký pracovník na Stavební fakultě pražské ČVUT. Živí se i jako profesionální fotograf.

Rozcestník Martinových aktivit
Oficiální stránky Svazu českých komínářů

Jozef Marek svůj život zasvětil mapám a všemu co jejich tvorbu doprovází. Narodil se v roce 1931 v Pasece na Moravě. Na vysoké vystudoval zeměměřické inženýrství a dalších padesát let života prožil jako zeměměřič v oboru geodézie a kartografie v Bratislavě, přednášel na vysoké škole a je autorem řady výukových materiálů. Když jako 75 letý odešel do důchodu, rozhodl se zužitkovat zkušenosti ze svého milovaného povolání a začal psát knihy. Do této chvíle se stal autorem nebo spoluautorem devíti publikací z oblasti historie i současnosti mapování a tvorby map (věděli jste, že nejstarší mapa na světě je stará 25 tis. let a pochází z Pálavy?). Protože má svou práci zarytou hluboce pod kůží, během jednoho roku zdigitalizoval 25 000 stran geodetického časopisu z let 1913 – 2009 a zpřístupnil jej zdarma všem zájemcům. V uplynulém roce se pustil do mapování rodokmenu své rozvětvené rodiny a momentálně píše paměti, které mají sloužit jako pokladnice rodinných vzpomínek pro jeho potomky. Jozef je živým příkladem, že když něco děláte rádi, vždycky to má smysl a hlavně že nikdy není pozdě!

Profil Jozefa Marka na Wikipedii
Časopis Geodetický a kartografický obzor ke stažení

Mihai Tufă udělal pořádný krok do neznáma. Vydal se totiž pěšky kolem světa. Narodil se v roce 1986 v rumunském městě Vaslui. Vystudoval žurnalistiku v Bukurešti a poté pracoval jako regionální novinář a reportér. Osud ho ale odvál do anglického městečka Harrogate, kde se živil jako fotograf. Fotografování je totiž jeho životní vášní. A provázelo jej i na cestě kolem světa. Na tu se vydal v únoru minulého roku. Od té doby má v nohách nějakých 5000 kilometrů. Svou cestu spojil Mihai také s charitativními organizacemi, pro které se rozhodl získávat finance. Konkrétně si vybral WaterAid, Princess Margareta of Romania Trust a British Heart Foundation. Jaké to je na cestě, ale hlavně proč to dělá, vám řekne Mihai osobně 16. února ve Znojmě. A jak sami uslyšíte, bude to příběh zajímavý, s nečekaným koncem.

Postřehy a fotografie plné nálad z cesty kolem světa
Osobní profil Mihaie Tufy na Facebooku

Co říkáte na řečníky TEDxZnojmo 2013? Těšíte se? Napište nám na mail@tedxznojmo.com.